SPOLEČNĚ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

Vážení spoluobčané, vzhledem k situaci, jenž je s onemocněním COVID-19, jsme se rozhodli doménu www.zlín.eu, kde běžně funguje webová stránka Váš PC Servis, dočasně uvolnit pro potřeby informování o aktuální situaci.

Informace
na oficiálním webu
města Zlína

U sestry ze zlínské nemocnice se potvrdilo onemocnění koronavirem, její kolegové mají testy negativní

Pozitivní výsledek testu na nový typ koronaviru má aktuálně jedna ze zdravotních sester na Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Její kolegové už byli rovněž otestováni a výsledky jsou v jejich případě negativní. U dvou z třiadvaceti testovaných osob byl výsledek nejasný a test se v jejich případě bude muset opakovat. Oddělení dál funguje ve stejném režimu, jako doposud, vedení nemocnice zavedlo na lůžkové stanici, kde pozitivně testovaná sestra pracovala, další preventivní hygienická opatření. Zlínská nemocnice je tak poslední ze čtyř nemocnic Zlínského kraje, kde se onemocnění u někoho ze zdravotníků potvrdilo.

„Rád bych zdravotníky i pacienty uklidnil. Udělali jsme bezprostředně po zjištění pozitivního výsledku testu u jedné z našich zdravotních sester všechna nezbytná opatření, abychom maximálně snížili riziko dalšího přenosu onemocnění. Otestovali jsme nejen její kolegy z týmu, ale preventivně i druhý tým, který tuto skupinu zdravotníků střídá. Jsme rádi, že výsledky testů dopadly u drtivé většiny z nich dobře. Znovu testy bude muset ještě podstoupit jedna zdravotní sestra a také jedna sanitářka, u nichž byly první výsledky nejasné,“ popsal Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně s tím, že testováno bylo 6 lékařů a 17 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků.

Nepříjemná situace se dotkla jedné z celkem pěti lůžkových stanic oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny zlínské nemocnice. V současné době je právě na této lůžkové stanici hospitalizováno sedm pacientů, kteří měli výsledky negativní v rámci provedeného preventivního testování. „Na všech našich odděleních v době pandemie nemoci COVID-19 fungují týmy, které pracují ve dvanáctihodinových směnách tak, aby se na pracovišti vždy potkávali pouze členové jednotlivých týmů. Je to bezpečnostní a protiepidemické opaření, kterým právě v takovýchto případech chceme snížit riziko onemocnění většího počtu zdravotníků tak, abychom mohli i nadále zajistit péči o akutní a hospitalizované pacienty,“ doplnil Radomír Maráček.

Už v polovině března řešila podobnou situaci chirurgie Vsetínské nemocnice, kde se onemocnění potvrdilo u jedné z lékařek, a také lékárna Kroměřížské nemocnice, kde měla rovněž pozitivní test jedna ze zaměstnankyň. U tří desítek zdravotníků, kteří šli v této souvislosti do karantény nebo byli postaveni mimo službu, se naštěstí onemocnění nepotvrdilo. Vsetínské chirurgické oddělení, které bylo v pohotovostním režimu, se tak mohlo vrátit k normálnímu provozu, lékárna Kroměřížské nemocnice provoz nepřerušila. Onemocnění novým typem koronaviru se na konci března prokázalo také u primáře neurologie Uherskohradišťské nemocnice, devatenáct zdravotníků, kteří s ním přišli do kontaktu, mělo testy negativní. Neurologické oddělení zůstalo prozatím uzavřeno.

ZPRÁVU ZPRACOVAL A VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:

Bc. Egon Havrlant | tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

zdroj: kr-zlinsky.cz